Jak vybrat sporák?

Správně vybraný sporák vám usnadní vaření

Sporák je spojení varné desky a pečicí trouby. Vyberte si ten správný model s doplňkovými funkcemi a posuňte své kuchařské umění o několik úrovní výše. Zároveň můžete ušetřit díky nízké spotřebě a příznivé pořizovací ceně. Typ vyhovující přesně vám hledejte v našem rádci Jak vybrat sporák.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 7 min.

Jak vybrat sporák podle základního dělení

Elektrický

Pro elektrický sporák platí, že je trouba i varná deska napájena elektrickou energií. Vyžaduje odborné připojení na rozvodnou síť 380 V, někdy je možné i připojení na klasickou zásuvku. Elektrický sporák na 230 V však musí disponovat příslušnou koncovkou.

V nabídce většinou najdete modely elektrický sporák s indukční deskou a elektrický sporák se sklokeramickou deskou. Starší a stále méně zastoupené modely nabídnou litinové ploténky. Hladká varná deska zajistí, že se tyto sporáky jednoduše čistí.

Elektrický sporák s horkovzdušnou troubou Elektrický sporák s parní troubou Elektrický sporák nerez

Elektrické plotýnkové sporáky

Plynový

Plynový sporák znamená většinou tzv. celoplynovou variantu, tedy plynovou troubu i varnou desku. Plynové hořáky se dají snadno a přesně regulovat, u plynové trouby se teplo reguluje hůře. Oblíbeným modelem je plynový sporák s horkovzdušnou troubou.

Sporák plynový s elektrickou troubou Plynový sporák 5 hořáků Nerezový plynový sporák

Plynové sporáky

Jak vybrat kombinovaný sporák

Kombinovaný sporák nabízí elektrickou troubu a plynovou varnou desku. Většinou se 4 plynovými hořáky, ale v nabídce nechybí ani model kombinovaný sporák 5 hořáků. Nabízí rychlou regulaci plamene pomocí knoflíku, přičemž zapalování je často integrováno přímo v knoflíku.

Elektrická trouba vyniká přesným nastavením teploty a různými přídavnými funkcemi, jako je např. kombinovaný sporák horkovzdušná trouba nebo kombinovaný sporák s parní troubou. Nutností je přípojka k plynu a mějte také na paměti, že plynová deska se hůře čistí.

Kombinovaný sporák nerez Kombinovaný sporák černý Plynový sporák kombinovaný

Kombinované sporáky

Dobře vybraný sporák vám umožní uvařit a upéct cokoliv, na co máte zrovna chuť. Inspiraci, návody a recepty hledejte třeba na našich stránkách Jak uvařit kroupy a Náš recept na linecké cukroví.

Typy sporáků dle varné desky

Litinová

Litinový sporák je známý pro pomalou reakci varné desky, přičemž dlouho trvá zahřátí i snížení teploty ploténky. Je tak vhodný především pro občasné vaření.

Litinové sporáky

Sklokeramická

Sklokeramický sporák rychle dosáhne vysoké teploty a zároveň disponuje nízkým zbytkovým teplem. Je na něm možné použít jakékoliv nádobí. Některé modely nabízí úsporný senzor. V porovnání s indukční deskou je levnější, ale v případě přetečení hrnce se tekutina na desku rychle připeče.

Užitečné funkce
  • Dětská pojistka – jedním tlačítkem omezíte regulaci výkonu a další funkční prvky
  • Indikátor zbytkového tepla – díky němu poznáte, které plochy jsou ještě horké
  • EcoTimer – pracuje se zbytkovým teplem, jehož prostřednictvím můžete dovařit jídlo
  • Stop&Go – jedním stiskem vypnete všechen ohřev, sporák si ale zapamatuje nastavení pro pozdější obnovení

Sklokeramický sporák nerez Sklokeramický sporák na 230 V Sporák se sklokeramickou deskou a horkovzdušnou troubou

Sklokeramické sporáky

Indukční

Indukční sporák potřebuje pro správný a efektivní provoz používat speciální nádobí na indukci. Vyšší pořizovací cena odpovídá tomu, že je deska okamžitě připravena k vaření.

Má velmi nízké energetické nároky a neprodukuje zbytkové teplo. Některé modely nabízí zajímavé doplňkové funkce a bonusem je snadná údržba.

Užitečné funkce
  • Power Boost – rychle ohřeje vodu, často rychleji než rychlovarná konvice
  • QuickStart – indukční deska sama pozná, kam jste umístili nádobí, a vy tak jen zvolíte stupeň ohřevu
  • Blokace panelu – umožňuje čistit desku bez obav z náhodného spuštění

Indukční sporák s horkovzdušnou troubou Indukční sporák s parní troubou Indukční sporák bílý

Indukční sporáky

Podle čeho vybrat kuchyňský sporák

Druhy sporáků

Zjistěte, jaký typ energie bude váš nový sporák vyžadovat. Zvolit můžete elektrický či plynový sporák a seženete i kombinace plynové varné desky a elektrické trouby. Zohledněte i počet členů vaší domácnosti. Pro velkou rodinu se vyplatí větší sporák s 5 plotýnkami a objemnou troubou.

Ovládání

Nejklasičtější je mechanický způsob, např. s otočnými ovladači. U některých plynových varných desek bývají knoflíky vybaveny také integrovaným zapalováním. O krok dál je elektronické ovládání prostřednictvím tlačítek. Ta jsou nejčastěji umístěna přímo na varné desce.

Modely s elektronickým ovládáním mají i pokročilejší funkce, jako např. vyslání zvukového signálu při dosažení žádoucí teploty pro pečení. Některé varné desky disponují i dětskou pojistkou a ukazatelem zbytkového tepla. Součástí může být také displej pro snadnou orientaci v teplotě, zvoleném programu nebo pro odpočet času.

Design a materiál

V oblíbenosti vede klasický bílý a nerezový sporák. Tyto dvě varianty se hodí do většiny kuchyní. Mezi odvážnější, ale stále více oblíbené modely patří černý sporák a červený sporák.

Zaměřte se také na kvalitu materiálů použitých u jednotlivých ovládacích prvků. Ty by měly být kvalitně uchycené a s jistým chodem. Madla nebo tlačítka z plastu musí být odolná vůči vysokým teplotám a mechanickému poškození.

Možnosti trouby

Sporák s horkovzdušnou troubou nabízí několik variant ohřevu (spodní, dolní a kombinovaný) a měl by mít kruhové topné těleso. K nadstandardním funkcím patří např. gril či spojená funkce sporák s parní troubou. Teplotu lze jednoduše regulovat otočným knoflíkem, nebo tlačítky na displeji. Ventilátor vnitřek trouby rychleji ohřeje. V porovnání s plynovou variantou nabízí lepší pečicí vlastnosti, např. rovnoměrnější propečení při nižší teplotě a pečení na více úrovních najednou.

Plynová trouba disponuje pouze ohřevem zespodu. S tím jsou spojena i některá omezení. Nemůžete využívat chytré funkce a navíc plyn jídlo vysušuje. Velmi složitá je regulace teploty, kterou nelze s přesností nastavit tak jako u elektrických trub. Ve výjimečných situacích také může dojít k úniku plynu.

Elektrická trouba je klasickou variantou, nejčastěji s horním a dolním ohřevem. Za relativně nízkou cenu nabízí plynulou změnu teploty a také různé doplňkové funkce. V nabídce najdete volně stojící i vestavné modely. Vestavný sporák tvoří dva různé spotřebiče – samostatná trouba na pečení a samostatná vestavná varná deska.

Funkce a programy

  • WOK sporák – jistě znáte specifické pánve WOK ve tvaru kotlíku. Speciální WOK hořák nabízí především vysoký výkon i více okruhů plamene se samostatným ovládáním.

  • Minutka – jednoduše si nastavíte dobu vaření nebo pečení a o víc se nemusíte starat. Po vypršení času vás sporák informuje zvukovým signálem nebo se sám vypne.

  • Integrované zapalování – zapomeňte na sirky. U plynové trouby je škrtadlo součástí mechanismu hořáku a zapaluje se automaticky po otočení nebo stisku knoflíku.

  • Booster hořák – funkce, se kterou se můžete setkat i pod jinými názvy (např. SprintStart, JetStart), ale vždy znamená zrychlený náběh na max. teplotu a je ideální třeba pro opékání masa.

  • Rozmrazování - může suplovat tu samou funkci v mikrovlnné troubě. Tato funkce je určena např. na právě vytažené maso z mrazáku. Proces je pozvolný a šetrný k potravinám.

  • Udržování teploty – oceníte ve chvíli, kdy máte těsně před servírováním a někdo se zpozdí. Jídlo se pak udrží delší dobu teplé, můžete také ohřát talíře nebo sušit ovoce.

  • Gril – jde o spirálu v horní části, která dokáže vytvořit křupavou horní vrstvu např. u masa. Je užitečný v kombinaci s otočným rožněm, jenž rovnoměrně pokrm opéká.

  • Horní a spodní ohřev – spodní topné těleso se stará o samotný ohřev, horní dodává křupavou kůrku.

  • Horkovzdušná trouba má integrovaný ventilátor, který v celém vnitřním prostoru ohřívá jídlo rovnoměrně.

  • Kruhové těleso – pracuje na podobném principu jako horkovzdušná trouba. V zadní části trouby je plocha, která v kombinaci s ventilátorem rozvádí vzduch po celém prostoru trouby. Ventilátor může mít různé účely: horký vzduch zajistí rovnoměrné propékání, studený zase rychleji ochladí troubu.

Další funkce
  • Pečení v páře je optimální způsob, jak zabránit vysušení potraviny; horký vzduch je zvlhčován právě párou.
  • 3D pečení - proces, kdy jsou aktivována všechna topná tělesa i ventilátor, takže nedochází k mísení chutí nebo vůní při pečení. Můžete tak připravovat více pokrmů najednou.
  • Teplotní sonda – proces funguje tak, že teplotní sondu zapíchnete např. do masa a nastavíte stupeň pečení. Jakmile je požadované úrovně dosaženo, sonda vyšle signál a trouba se automaticky vypne.
  • Teleskopické výsuvy – výrazně zvyšují bezpečnost a komfort celého sporáku. Mohou totiž samy vyjet při otevření dvířek a vy nemusíte rošt s pekáčem vytahovat ručně. V některých případech je však nezbytné alespoň zatlačení na rošt, po němž sám vyjede.
  • Ochlazování dvířek – trouba by bezpodmínečně měla disponovat systémem termoizolace dvířek. Většinou je řešením několik vrstev skel a jiných průhledných materiálů. Teplota na povrchu by neměla nikdy přesáhnout 70 °C. Ochlazování skla po pečení pak může zrychlit např. integrovaný ventilátor.
  • Osvětlení trouby – osvětlený vnitřek trouby vidíte po celou dobu pečení se zavřenými i otevřenými dvířky. Žárovka nebo dioda se často zapne automaticky se spuštěním ohřevu.
  • Samočištění trouby – udržuje troubu v čistotě. Pyrolýza doslova vypeče vnitřek trouby vysokou teplotou a vám stačí zachycené zbytky v podobě popela jednoduše setřít. Katalýza díky reakci smaltu s tuky dokáže nečistoty ničit „chemicky“. I v tomto případě po 20 minutách nečistoty setřete.
  • Pojistka plynu – vhodné do domácnosti s malými dětmi. Zablokuje dotykový displej ovládání nebo otočná tlačítka. Vždy jde o způsob, jak zabránit nechtěnému spuštění sporáku.

Sporáky a parametry

Energetický štítek a výkon varných zón

Při výběru sporáku dbejte na zařazení trouby do úsporné energetické třídy – od A++ po D.+ Čím vyšší třídu zvolíte, tím bude trouba úspornější a zároveň výkonnější. Energetický štítek musí být dodán ke každému sporáku. Vyčtete z něj také informaci o vnitřním objemu trouby a informace o spotřebě na jeden cyklus. Ploténky na varných deskách mají několik rozměrů a také výkonů, v rozmezí od 1000 W až do 4000 W.

Rozměry a hmotnost

Šířka sporáku je standardně 50–60 cm, hloubka cca 60 cm a výška asi 85 cm. Většina sporáků váží mezi 35 a 45 kg. Počítejte s tím především při nákupu z e-shopu a pokud bydlíte v patře. Možností je pak zajištění výnosu doručovací firmou.

Objem

Údaje o vnitřním objemu trouby naleznete na energetickém štítku. Běžné modely disponují objemem cca 65 l. Méně časté jsou modely s objemem menším než 60 l a větším než 70 l. U takových trub počítejte s neobvyklými rozměry pečících plechů.

Počet a velikost plotének

Klasický sporák má 4 ploténky, kdy 2 jsou větší velikosti, 1 je střední a 1 malá. Podle velikosti je odstupňovaný také jejich výkon. 5 a více plotének mívají velké sporáky určené spíše pro profesionální použití nebo pro velké rodiny. Moderní desky nabídnou kromě kruhových také oválné zóny, a umožňují tak i použití pekáče.

Další kuchyňské spotřebiče

Vestavné trouby

Varné desky

Lednice

Myčky nádobí

Mikrovlnné trouby

Mrazáky

Rady na závěr

Jak zapojit sporák

Zapojování elektrického nebo plynového sporáku raději přenechte specialistům. V ideálním případě vám zapojení jako službu nabídne přímo obchodník, jinak oslovte některou specializovanou firmu. Kromě jistoty kvalitní instalace budete mít i výhodu při případné reklamaci, že jste se nedopustili neodborné manipulace.

Jak vyčistit sporák

Není vhodné sáhnout po jakémkoli čistícím prostředku, který doma najdete. Používat třeba běžný tekutý písek na indukční desku není dobrý nápad. Zvolte raději speciální čistící přípravky na troubu a varnou desku. Tyto prostředky nabídnou zvýšený odmašťovací účinek a větší šetrnost k povrchům.

Další užitečné články

Jak na kroupy Linecké cukroví Jak vyčistit troubu Lednice hřeje z boku